З усіма послугами дитячої стоматології MamaDentist Ви можете ознайомитись >>тут<<
Що таке герметизація фісур?
Герметизація фісур (глибокі борозни на жувальній поверхні зубів) – один із найефективніших методів профілактики та захисту жувальних зубів від карієсу. Суть цього методу полягає в тому, щоб механічно закрити пломбувальним матеріалом найбільш вразливі для карієсу місця в жувальному зубі. Причому герметизацію можна проводити як у постійних, так і у молочних зубах.
Мало хто знає, що герметизувати можна не лише жувальні поверхні, а й бічні (контактні) поверхні; на яких так любить селитися карієс.
У яких випадках потрібна герметизація фісур?
Погана гігієна порожнини рота
Наявність каріозних порожнин на інших зубах
Схильність до утворення карієсу
Глибокі борозни (фісури) у зубі
Діти з особливими потребами
На фото зуб, що ще не до кінця прорізався. Біла мелоподібна зона всередині зуба – розм’якшення емалі (початковий карієс)
Протипоказання до запечатування фісур
Показаннями до герметизації фісур дітей є всі перелічені вище пункти, а ось протипоказання теж є. Не варто герметизувати зуб, якщо від часу його прорізування пройшло більше одного року! Якщо за цей період часу в зубі не розвинувся карієс у його найбільш уражених місцях, то не потрібно покривати зуб герметиком або пломбою. Деколи нам доводиться бачити як дітям 9-10 років покривають герметиком постійні перші моляри (шістки), а згодом під ним розвивається величезний карієс. Чому так відбувається, ми розберемося нижче.
Методи герметизації фісур
Існує два методи герметизації зубів: інвазивна та неінвазивна герметизація.
Інвазивна герметизація передбачає, що лікар механічно (бором) розширює фісуру та перевіряє наявність каріозного процесу на дні фісури перед постановкою герметика.
Неінвазивний метод допускає тільки чистку щіткою перед нанесенням герметика. Процес прорізування зуба досить болісний і може тривати кілька місяців. За цей час зуб частково знаходиться в ротовій порожнині, проте почистити його дитина нормально не може, так це завдає йому біль. У цей час зуб піддається впливу всіх мікроорганізмів, які в майбутньому можуть викликати утворення карієсу. Анатомічна будова більшості борозен така, що бактерії без проблем проникають у глибші місця зуба, залишаючись при цьому непоміченим неозброєним оком протягом багатьох років.
Саме тому у нашій клініці ми категорично проти неінвазивної герметизації зубів.
Етапи процедури герметизація фісур у клініці “Мамадентист”
Лікар робить первинне чищення зубів спеціальною щіткою, далі дуже щадно розширює фісуру тонким бором, не прибираючи здорові тканини зуба. І перевіряє стан дна фісури за допомогою мікроскопа, а також карієсмаркерів (спеціальна рідина, яка забарвлює ділянки уражені карієсом). Потім закриває (пломбує) фісуру композитним матеріалом, після постановки якого можна одразу приймати їжу.
Бічні поверхні жувальних зубів герметизуються схожим чином. Однак, через відсутність фісур на цих поверхнях немає необхідності проводити будь-яке препарування. Бічна поверхня покривається тонким шаром пломби.
Як часто потрібно робити герметизацію фісур?
Процедура герметизації зубів провадиться один раз і назавжди. Існує хибна думка, що процедуру слід повторювати через деякий час. З часом герметик не повинен відпадати чи змінюватися на інший.
У якому віці проводять герметизацію фісур?
А вік, у якому проводиться герметизація фісур залежить від прорізування самого зуба, іншими словами, ми повинні привести дитину до лікаря відразу після того, як зуби прорізалися остаточно і більше не накриті яснами. Перші постійні жувальні зуби (шістки) герметизуються найчастіше. Так як вони прорізаються в 5-6 років, а в цьому віці дитина ще не може якісно чистити зуби. Однак, нерідкі випадки, коли вже в 5-6 років ці постійні моляри вже добре заражені карієсом. Бо батьки не завжди можуть відстежити, коли саме почали прорізатись ці зуби.